
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.54 mm |
| Width | 2.032 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.016 mm |
| RoHS | Compliant |
| Features | SCP, UVLO |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 93 % |
| Voltage - Output 1 | 1.8 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Quiescent Current | 700 mA |
| Topology | Buck |
| Packaging | Reel |
Stock: 1854
Distributors
pcbx
Unit Price$2.10911
Ext.Price$2.10911
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.10911 | $2.10911 |
| 10 | $1.43286 | $14.32860 |
| 25 | $1.23880 | $30.97000 |
| 50 | $1.12734 | $56.36700 |
| 100 | $1.02591 | $102.59100 |
| 300 | $0.93465 | $280.39500 |
| 500 | $0.85151 | $425.75500 |
| 1000 | $0.79509 | $795.09000 |
| 3000 | $0.68223 | $2046.69000 |
